Przedstawiciele gminy Tuchola na ceremonii odsłonięcia Pomnika - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Przedstawiciele gminy Tuchola na ceremonii odsłonięcia Pomnika

Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939

W Toruniu uroczyście odsłonięto Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939. Ceremonia odbyła się w minioną sobotę (6.10). Wśród przedstawicieli jednostek samorządowych województwa kujawsko-pomorskiego był również Jan Świerczyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Tucholi.

Udział w uroczystości wzięła także Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury oraz reprezentanci Bractwa Kurkowego w Tucholi. Poniżej znajduje się relacja z tego wydarzenia.

Zbrodnia Pomorska 1939

…Nasza teraźniejszość wzrasta na krwi poprzednich pokoleń, na krwi bohaterów…
(bp. Wiesław Śmigiel)

6 października w Toruniu odbyła się ceremonia odsłonięcia i poświęcenia symbolicznego miejsca pamięci o polskich cywilach, bestialsko zamordowanych przez niemieckich okupantów w pierwszych miesiącach drugiej wojny światowej na terenie dawnego województwa pomorskiego.

Uroczystość poprzedzona była zgromadzeniem radnych województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego oraz mszą w kościele śś. Janów, której przewodniczył biskup toruński Wiesław Śmigiel. W homilii biskup Wiesław Śmigiel podkreślił jak wiele zawdzięczamy tym, którzy oddali życie w imię polskości. – Nie zapominajmy, bo zapomnieć nam nie wolno. Nasza teraźniejszość wzrasta na krwi poprzednich pokoleń, na krwi bohaterów – mówił.

Podczas aktu odsłonięcia i poświęcenia pomnika została wykonana skomponowana specjalnie na tę okazję „Lacrimosa nr 2” Krzysztofa Pendereckiego. Wydarzenie objął honorowym patronatem prezydent Andrzej Duda.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa oraz liczni reprezentanci władz państwowych i samorządowych wszystkich szczebli województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, harcerze i licznie zgromadzeni mieszkańcy regionu. Poczty sztandarowe wystawiło blisko sto instytucji i organizacji.

Do urny u stóp pomnika została złożona przez harcerzy ziemia z pomorskich miejsc kaźni, odmówiono modlitwę ekumeniczną, a potomkowie ofiar zapalili znicze pamięci. Uczestnicy uroczystości przed pomnikiem ułożyli z goździków biało-czerwony dywan.

Wśród 412 wyrytych na pomniku nazw miejsc zbrodni znajduje się 15 miejscowości z powiatu tucholskiego. W tej ważnej dla Pomorza chwili wzięli udział mieszkańcy Tucholi i powiatu – delegacje i członkowie rodzin pomordowanych w Rudzkim Moście.

W księdze pamiątkowej wpisu dokonała Maria Ollick, wnuczka Wojciecha Prylla, zamordowanego w pierwszej egzekucji 24 października 1939 r. w Rudzkim Moście, prezesa Polskiego Związku Zachodniego na Powiat Tucholski i członka Związku Osadników na Powiat Tucholski, Chojnicki i Sępoleński.

fot. Adam Zakrzewski/www.torun.pl

fot. Andrzej Goiński/www.kujawsko-pomorskie.pl

Więcej na ten temat w artykułach:

Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939

Zbrodnia pomorska – pamiętamy

Źródło informacji: https://www.kujawsko-pomorskie.pl https://www.torun.pl

Zdjęcia: Adam Zakrzewski/www.torun.pl, Andrzej Goiński/www.kujawsko-pomorskie.pl

Materiał: tuchola.pl